Ono što jedete može napraviti razliku između dobrog i sigurnog ronjenja i lošeg-opasnog ronjenje koje vodi u hiperbaričnu komoru. Šest do tri dana prije zarona je vrijeme da se nadopunite svoje rezerve vode i ugljikohidrata.Potrebno je piti dovoljno vode, tako da vaš urin postane bistar i proziran! Dobra hidracija je od vitalnog značaja za sprječavanje dekompresijske bolesti. Pretjerana konzumacija alkohola(=diuretik) će Vas vrlo brzo dehidrirati, a može potrajati dan ili dva da se oporavite, odnosno ponovno hidrirate.
Otprilike pola do dvije trećine ukupnih kalorija bi trebale biti od složenih ugljikohidrata (cjelovite žitarice, tjestenina, povrće, voće, itd.), ovisno o intenzitetu ronjenje. Također, provjerite da li dobivate dovoljno proteina uzimanjem nemasnih mliječnih proizvoda, graha, oraha, proizvoda od soje ,mesa i ribe.
Najčešća greška je prejedanje tijekom putovanja na ronilačku destinaciju. Jesti manje nego inače dan prije zarona znači biti lakši ,sutra na dan ronjenja!
Držite se podalje od neobičnih-egzotičnih-lokalnih namirnica. Jedite lagani doručak, ako patite od žgaravice (gastroezofagealni refluks).Završite obrok najmanje dva sata prije ronjenja i izbjegavajte tešku hranu(npr. masne krafne,med…). Ako je zaron u poslijepodnevnim satima,ručajte manje porcije i izaberite ugljikohidrate koji se lako i brzo resorbiraju tj.koji imaju visoki glikemički indeks.Dobri su i sportski napitci i/ ili voda uz ručak.Vodu treba piti do pola sata prije zarona. Oko 10 ili 15 minuta prije nego što zaronite popijte gutljaj vode-to će spriječiti poriv za mokrenjem kod početnog uranjanja u vodu .
Tijekom ronjenja ovisno o broju zarona, pitka vode je obično najbolje piće. Ako je ronjenje cjelodnevno ponesite sportski napitak ili pokušajte jesti lagane visokoenergetske ugljikohidrate (smokve,datule, banane, sportski barovi / gelovi-energetske pločice,naranče, kolačiće, i sl.) i uvijek dosta tekućine.
Konzumirajte ugljikohidrate što prije nakon napornog ronjenja (to ne uključuje puno piva,pogotovo ako ronite sljedeći dan). Pokušajte jesti manje obroke svakih nekoliko sati tijekom cijelog dana, a ako ronite ponovno isti dan, jedite glavne obroke četiri do šest sati nakon kratkih zarona. Izbjegavajte alkohol što je duže moguće nakon ronjenja, jer ćete dehidrirati a proces obnove jetre i mišića se usporava.
Ako nakon ovih savjeta ronite dublje i koristite manje zraka, to je i značajna razlika.Manja je mogućnost da pokvarite skupo plaćeni odmor i zaradite dekompresijsku bolest. Osim toga zbog Vašeg “vitkog stasa“ uštedit ćete dragocjene novce za beskorisne dijete i komotnija ronilačka odijela.